خطوط انتقال و توزیع

c1

امروزه صنعت برق یکی از حیاتی ترین صنایع یک کشور به حساب می آید . در این میان شبکه های توزیع انرژی الکتریکی ، محل تلاقی مشترکین صنعت برق می باشد . چون بیشترین سرمایه گذاری در زمینه برق به خطوط انتقال و توزیع مرتبط می شود .  پس باید یادگیری صحیح ، به کار بردن استانداردها ، نوآوری و انتقال دانش فنی برای کار آموزان برق شدیداً احساس می شود .

خطوط انتقال و توزیع از چندین قسمت و قطعات تشکیل می شود که تعدادی از آنها را بررسی میکنیم :

هادی ها :

مهمترین اجزای یک شبکه انتقال انرژی محسوب شده و مسیر جریان از طریق آنها برقرارمی گردد . جنس هادی های مورد استفاده می تواند ازمس ، آلومینیوم و یا آلومینیوم  فولاد باشد که هر کدام در موارد مصرف خود استفاده می شوند .

پایه ها :

خطوط توزیع  هوایی ، به طور کلی در همه جا روی پایه ها نصب  می شونداین پایه ها بیشتر از نوع بتنی چوبی و یا فلزی بوده و مورد استفاده قرار می گیرد . پایه ها باید دو نیرو  نیروی ( عمودی ناشی از وزن سیم و لایه یخ دور سیم و … ) و افقی ( ناشی از شمش سیم ، فشار و باد و … ) را بتواند تحمل کنند .

مقره ها:

مقره ها وسایلی هستند که وظیفه ایزوله کردن هادی ازبدنه کنسول و پایه ها را برعهده دارند .

مقره ها در انواع مختلف از نظر شکل ، اندازه و جنس می باشند که هر کدام بنابر موقعیت خود مورد استفاده قرار می گیرد . مقره ها کلاً باید دارای دو خواص مقاومت الکتریکی بالا و استقامت مکانیکی بالا باشند .

یراق آلات خطوط :

منظور از یراق آلات قطعات فلزی مختلفی است که برای نصب مقره ها ، کنسول ها و هادی ها به پایه ها مورد استفاده قرار می گیرد . جنس بیشتر این اتصالات از فولاد گالوانیزه یا آلیاژ آلومینیوم و بعضی نیز از چدن نرم می باشد که کلیه این قطعات  آهنی  را برای جلوگیری از زنگ زدگی باید صورت گرم گالوانیزه شوند .

دیدگاه ها بسته شده است